- Highlights:
- Hoogtepunten van Georgië in 1 week
- Verblijf in stadshotels, een wijnhuizen en berghotels
- Inclusief: fietstour in Tbilisi en qvevri-wijnproeverij in Kakheti
Deze compacte rondreis brengt je in zeven dagen langs de mooiste kanten van Georgië. Zelf rijdend verken je de kronkelige steegjes van Tbilisi, proef je in Kakheti amberkleurige qvevri-wijnen en trek je over de Georgian Military Highway naar de besneeuwde bergen van Kazbegi. Onderweg wandel je naar kerkjes met weids uitzicht en ontmoet je gastvrije wijnboeren. Perfect voor een eerste, intense kennismaking met Georgië.

Voor wie is deze reis?
Deze rondreis is voor wie in één week de belangrijkste gezichten van Georgië wil zien: de levendige hoofdstad, de wijnstreek Kakheti en de dramatische bergen rond Kazbegi. Je rijdt in principe zelf, met een huurauto, langs goed begaanbare wegen door heuvels, wijngaarden en de spectaculaire Georgian Military Highway; wie liever niet zelf achter het stuur zit, boekt tegen meerprijs een chauffeur erbij. Onderweg is er alle ruimte om zelf te stoppen waar het je uitkomt, op je eigen tempo te reizen en op de vaste dagen mee te doen aan een aantal zorgvuldig gekozen excursies.
Dag 1 – Aankomst in Tbilisi
Reistijd: directe vlucht van ca. 4,5 uur
Je vliegt in op de luchthaven van Tbilisi, waar je huurauto al voor je klaarstaat. Vanaf hier rijd je zelf naar je accommodatie in de stad, een boetiekhotel op wandelafstand van de oude stad. De rest van de dag is aan jou: laat de reis wat zakken op een van de terrassen aan Vrijheidsplein, of wandel meteen de smalle straatjes van de oude stad in, waar houten balkons over de weg hangen en straatverkopers vers churchkhela (walnoten in gestremd druivensap) verkopen. Zodra de avond valt, kleuren de straten van Abanotubani warm oranje door het licht dat uit de eeuwenoude zwavelbaden naar buiten schijnt.


Dag 2 - Op de fiets langs de rivieroever
Vandaag verken je Tbilisi op de fiets. Je rijdt langs de rivieroever, door groene parken en langs verrassende hoekjes die je lopend minder snel tegenkomt, en krijgt zo in een paar uur een compleet beeld van de belangrijkste bezienswaardigheden van de stad.
Na de fietstocht is er alle ruimte om zelf verder te trekken door de stad. Neem de kabelbaan naar het Narikala-fort voor een panorama over Tbilisi, of duik de 13e-eeuwse Metekhi-kerk in, hoog boven de rivier, waar het gouden ruiterstandbeeld van koning Vakhtang Gorgasali de stad bewaakt.
Optioneel: lokale food tour door Tbilisi
Tijdens een lokale food tour struin je met een gids door de markthallen en straatjes van Tbilisi, van de levendige Dezerter-markt tot piepkleine bakkerijen waar het traditionele shoti-brood zo uit de tonelis-oven komt. Je proeft khachapuri in verschillende vormen, waagt je aan chacha en ontdekt hoe kruiden, walnoten en granaatappel de basis vormen van de Georgische keuken. Ook een bezoek aan een van de ondergrondse metrostation-markten, waar handelaren tussen elkaar in fruit, kruiden en tweedehands spullen verkopen, ontbreekt niet.
Een alternatief is onze kookworkshop: ga met je gids langs de markt om verse ingrediënten te halen en maak je eigen khachapuri of khinkali!


Dag 3 – Naar de wijngaarden van Kakheti
Reisduur: ca. 2,5 uur, 150 kilometer
Na het ontbijt rijd je zelf oostwaarts de Kakhetische heuvels op, een landschap van eindeloze wijnranken en verre bergtoppen tegemoet. Onderweg stop je waar je wilt, bijvoorbeeld bij een van de dorpjes waar tijdens het oogstseizoen oude Ladas volgeladen met druiven voor de deur staan en bij bijna elke poort een handgeschreven bordje "wine for sale" hangt. Aan het einde van de middag kom je aan bij je accommodatie in de wijngaarden bij Kvareli, een comfort hotel met zwembad, waar je de reis van je afspoelt en bij zonsondergang geniet van het uitzicht over de wijnranken.
Later op de dag duik je met een qvevri-workshop bij een lokale wijnmaker in het hart van de Georgische wijncultuur. Je leert hoe de druiven, inclusief steeltjes en pitten, in grote kleikruiken onder de grond maandenlang fermenteren en rijpen: een techniek die al zo'n 8000 jaar nauwelijks veranderd is en door de UNESCO als immaterieel erfgoed wordt beschermd. Onder begeleiding proef je verschillende qvevri-wijnen, van amberkleurige witte tot volle, tanninerijke rode, en hoor je waarom Kakheti al eeuwenlang de wijnkelder van Georgië wordt genoemd.
Optioneel: paardrijden door de wijnvelden
Wie liever actief de omgeving verkent, kan kiezen voor een tocht te paard door het glooiende landschap van de Alazani-vallei. Stapvoets tussen de wijngaarden en langs kleine dorpjes zie je de wijnstreek vanuit een heel ander perspectief. Geen ervaring te paard? Dan regelen we graag een fietstocht tussen Telavi en Kvareli voor je.


Dag 4 - Sighnaghi, kloosters en de smaak van Kakheti
Vandaag verken je het hart van Kakheti, een streek waar wijnbouw en gastvrijheid onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Rijd naar het romantische stadje Sighnaghi, ook wel de stad van de liefde genoemd, met zijn kasseien straatjes, pastelkleurige huizen, oude stadsmuren met vijfentwintig wachttorens en een adembenemend uitzicht over de Alazani-vallei tot aan de besneeuwde bergen van Dagestan in de verte. Breng een bezoek aan het nabijgelegen Bodbe-klooster, een belangrijke bedevaartsplek gewijd aan de heilige Nino, die in de vierde eeuw het christendom naar Georgië bracht, en wandel door de rustige kloostertuinen met uitzicht over de vallei. Laat je onderweg verleiden tot nog een proeverij bij een van de kleinschalige, familiaire wijnmakers in de regio, waar de wijnbouwer je met trots zijn eigen qvevri-kelder laat zien en je bij een glas wijn hoort over de geschiedenis van het familiebedrijf. Zo proef je in één dag zowel de rijke geschiedenis als de warme gastvrijheid van deze bijzondere streek.
Optioneel: Fietstocht door de wijngaarden van Kakheti
Verken de glooiende wijngaarden en dorpjes rond Sighnaghi op de fiets, onder begeleiding van een lokale gids. Je fietst langs kleine wijnmakerijen, boomgaarden en velden, met regelmatig een stop om te proeven en de omgeving in je op te nemen. Een ontspannen en actieve manier om het Kakhetische platteland te ervaren.


Dag 5 – Over de Georgian Military Highway naar Kazbegi
Reisduur: ca. 4 uur, 220 kilometer
Vanuit Kakheti rijd je vandaag zelf terug richting Tbilisi en van daaruit verder over de Georgian Military Highway, een van de mooiste routes van Georgië, die zich slingerend een weg naar het noorden baant. Onderweg stop je bij Ananuri, een middeleeuws kasteelcomplex met twee kerken op een landtong aan de Zhinvali-stuwmeer. Het turquoise water vormt een prachtig contrast met de stenen torens en je hebt hier alle tijd voor een korte wandeling en foto's. Terug in de auto klimt de weg steeds hoger, langs de Jvari-pas, tot de contouren van de Kazbegi-berg aan de horizon verschijnen.
Tegen de middag of vroege avond kom je aan in Stepantsminda, het dorpje dat de meeste reizigers simpelweg Kazbegi noemen. Je checkt in bij je accommodatie en geniet van het uitzicht op de bergen vanaf je kamer. De rest van de dag kun je rustig door het dorp slenteren, een kop Georgische kruidenthee drinken in een van de lokale cafés, of je alvast voorbereiden op de wandeling van morgen.
Dag 6 – Wandelen naar de Gergeti Trinity-kerk
Vandaag heb je alle tijd om Kazbegi op je eigen tempo te ontdekken. Een van de mooiste dingen die je hier zelf kunt doen, is de wandeling naar de Gergeti Trinity-kerk. Deze veertiende-eeuwse kerk staat op een heuvel van ruim 2170 meter hoogte, met de besneeuwde top van de Kazbegi-berg als decor. Vanuit Stepantsminda loop je in ongeveer een uur klimmen naar boven, over een duidelijk pad dat je prima zelf en zonder boeking aflegt. Bij de kerk aangekomen begrijp je meteen waarom dit een van de meest gefotografeerde plekken van Georgië is, en waarom veel reizigers hier graag wat langer blijven hangen om van het uitzicht te genieten.
Voor de rest van de dag ben je vrij om zelf verder te rijden en te verkennen: slenter door Stepantsminda, geniet van een rustige lunch met uitzicht op de bergen, of trek er zelf op uit richting een van de nabijgelegen dalen.


Optioneel: e-mountainbiken door de Truso-vallei
Voor wie liever een dag lang de natuur induikt, is er de mogelijkheid om met de elektrische mountainbike een tocht te maken door de Truso-vallei, ten zuiden van Kazbegi. Dit dramatische, verlaten dal ligt vol met mineraalbronnen, verweerde spookdorpjes en oude ruïnes die ooit de doorgang naar het dal bewaakten. Dankzij de elektrische ondersteuning is de tocht ook voor minder ervaren fietsers goed te doen, en heb je onderweg alle tijd om het gevoel van complete afzondering op je te laten inwerken.
Dag 7 – Terug over de bergen naar Tbilisi
Reisduur: ca. 3 uur, 155 kilometer
Na het ontbijt is het tijd om afscheid te nemen van de bergen. Voordat je vertrekt is er nog gelegenheid voor een laatste wandeling door Stepantsminda of een korte stop bij een van de kraampjes met lokale honing en gedroogd fruit langs de hoofdstraat. Daarna rijd je zelf terug over de Georgian Military Highway, dit keer met de bergen in de achteruitkijkspiegel, terug richting Tbilisi.
Onderweg is er, afhankelijk van je vertrektijd, nog ruimte voor een laatste stop, bijvoorbeeld bij Mtskheta, de eeuwenoude eerste hoofdstad van Georgië, met de indrukwekkende Svetitskhoveli-kathedraal en het hooggelegen Jvari-klooster met uitzicht over de samenvloeiing van twee rivieren.


Dag 8 - Vertrek vanuit Tbilisi
Reistijd: directe vlucht van ca. 4,5 uur
Vluchten vanuit Tbilisi vertrekken regelmatig midden in de nacht of heel vroeg in de ochtend, vaak ergens tussen middernacht en een uur of vijf. Door de laatste nacht in Tbilisi zelf door te brengen, hoef je na een lange dag in de bergen niet ook nog eens tot diep in de nacht door te rijden of te wachten op je vlucht. Zo is er de avond ervoor nog tijd voor een laatste ontspannen diner in de oude stad, voordat je 's nachts of in alle vroegte de huurauto inlevert op de luchthaven en terugvliegt naar huis, met beelden van de oude stad, de wijngaarden van Kakheti en de bergen van Kazbegi nog vers in het geheugen.
Bijzondere accommodaties
Wie zijn verblijf in Georgië nog specialer wil maken, kan op een aantal plekken kiezen voor een upgrade. In Tbilisi is er de mogelijkheid om te overnachten in een sfeervol designhotel, ondergebracht in een voormalig Sovjetfabriek in de oude stad. In Kakheti kun je in plaats van het standaard comfort-hotel kiezen voor een wijnlandgoed-hotel, midden tussen de wijngaarden, waar je 's ochtends wakker wordt met uitzicht over de wijnranken van de Alazani-vallei.

Onze slaapplekken
.jpg?w=300&q=85&auto=format)
.jpg?w=300&q=85&auto=format)
.jpg?w=300&q=85&auto=format)
.jpg?w=300&q=85&auto=format)
.jpg?w=300&q=85&auto=format)

